się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.
2. Mikroprocesor - układ cyfrowy wykonany jako pojedynczy układ scalony o wielkim stopniu integracji (LSI) zdolny do wykonywania operacji cyfrowych według dostarczonego ciągu instrukcji.
3. Pamięć RAM – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej.
W pamięci RAM przechowywane są aktualnie wykonywane programy i dane dla tych programów oraz wyniki ich pracy.
4. Zasilacz - urządzenie, które służy do przetwarzania napięcia przemiennego dostarczanego z sieci energetycznej na niskie napięcie stałe, niezbędne do pracy pozostałych komponentów komputera.
5. Dysk twardy - napęd dysku twardego – rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych
6. Napęd optyczny – jest to urządzenie, które za pomocą wiązki lasera odczytuje lub zapisuje, dane na tzw. nośnikach optycznych.
7. Karta graficzna - karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.
8. Porty WE/WY
Port – wersja programu komputerowego na inną platformę sprzętową bądź programistyczną zazwyczaj na inną architekturę procesora lub system operacyjny. Port powstaje w wyniku przeniesienia już istniejącego kodu, ogólniej można mówić o implmentacji danego programu na inną platformę.Wejścia: urządzenia wysyłające dane sygnały etc. do komputera, np myszka, skaner
Wyjścia: urządzenia odbierające je z komputera , np drukarka, głośniki
9. Obudowa to najczęściej metalowa z elementami plastikowymi zamknięta skrzynka w formie prostopadłościanu, umożliwiająca umieszczenie i zamocowanie najważniejszych elementów komputera.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz